CPUProcesory

Procesory jsou jádrem počítače. Výkon procesoru se udává ve frekvenci (MHz) a v počtu jader. Každé jádro procesoru má vlastní frekvenci (MHz). Jádra procesoru mohou být virtuální nebo fyzická. Jmenujme například dvou-jádrové procesory, tří-jádrové procesory čtyř-jádrové procesory. Přední výrobci procesorů jsou AMD a Intel. Do počítače nemůžete dát jakýkoliv procesor. Musíte se řídit podle socketu vaší základní desky. Socketů je celá řada, namátkově vyjmenované jsou socket 775, socket 939, socket AM2.




RamOperační paměti

Operační paměť je důležitá součást počítače. Zajišťuje plynulost chodu operačního systému a aplikací. Operační paměti můžete znát pod zkratkou RAM (Random Access Memory). Operační paměti (RAM) jsou důležité nejen pro počítače, ale pro všechnu elektroniku, kde se nachází procesor.

Operační paměti se dělí podle typu DDR, DDR2, DDR3 atd. Dále je dělíme podle velikosti 512 MB, 1024MB, 2048MB, 4096MB a další. Důležitým parametrem je také pracovní frekvence udávaná v MHz.

Pozor: Operační paměti pro počítače jsou jiné, než operační paměti pro notebooky. Operační paměti RAM pro notebooky zde


 
 
 

Základní deskaZákladní desky

Základní desky (jinak také mainboard, motherboard) slouží primárně k propojení jednotlivých součástek v počítači. Základní deska v počítači dodává ostatním osazeným součástkám elektrické napětí. Komponenty (například grafická karta, procesor) se osazují do slotů. Některé komponenty se však zapojují pomocí kabelů do příslušných konektorů. Základní desky obsahují také paměti ROM, ve které je uložen BIOS. BIOS je software, který bootuje operační systém a jeho čip je napájen většinou tří voltovou LiPolovou baterií, která má životnost 3-5 let.